به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


محصص: جای سردار آزمون خالی است

تیم ملی ایران روز سه‌شنبه به مصاف سوریه در مقدماتی جام جهانی 2018 می‌رود. این آخرین بازی دور رفت است و در صورتی که ملی‌پوشان در این بازی هم پیروز شوند نیمی از راه صعود به جام جهانی را طی کرده‌اند.

مرتضی محصص یکی از مدرسان کنفدراسیون فوتبال آسیاست که سابقه مربیگری هم در فوتبال ایران دارد. با محصص درمورد شرایط فنی بازی ایران و سوریه گفت‌وگویی انجام دادیم که نظرات این کارشناس را در زیر می‌خوانید:

* بنگلادش هم حریف سرسختی است چه برسد به سوریه

در بازی‌های مقدماتی جام جهانی هیچ مسابقه‌ای آسان نیست با توجه به اطلاعاتی که مربیان از تیم‌های یکدیگر دارند و کلاس‌های مربیگری که در سراسر دنیا برگزار می‌شود، باید بگوییم که سرمربیان اطلاعات دقیقی از حریف دارند و حتی جزئی‌ترین مسائل تاکتیکی حریف هم با ابزار آنالیز در اختیارشان است. با این شرایط حتی تیمی مثل بنگلادش و بوتان هم حریف آسانی برای ما محسوب نمی‌شوند چه برسد به سوریه که همیشه یک تیم مطرح عربی بوده است.

* سوریه شبیه عراق است

فوتبال سوریه با مربیان روس آغاز شد و سپس آنها به سراغ مربیانی از کرواسی و صربستان رفتند، حتی جلال طالبی هم یک سال با تیم ملی سوریه همکاری کرد و سرمربی این تیم بود. سوریه و عراق شباهت‌های زیادی به هم دارند، شرایط داخلی هر دو کشور نزدیک به هم است و این مسئله می‌تواند یک امتیاز ویژه و بزرگ برای هر دو تیم محسوب شود. مشکلات کشورهای سوریه و عراق با همه دنیا فرق می‌کند و آنها می‌خواهند با پیروزی در میدان ورزش این مشکلات را فراموش کنند.

*‌ سوریه نتایج بدی نگرفته است

سوریه در خارج از کشورش اردو زده و حریف سرسختی برای ما خواهد بود، سوریه یک تیم فیزیکی است که 4-3 بازیکن تکنیکی هم دارد. من آرایش این تیم را چک کرده‌ام، آنها با روش 1-3-2-4 بازی می‌کنند و خط دفاعی این تیم کمتر تغییر کرده است. سوریه، چین را در خانه‌اش شکست داده و با کره جنوبی مساوی کرده است، به قطر و ازبکستان هم یک بر صفر باخت. بنابراین حریف سخت‌کوشی است.

* دفاع مستحکم مهمترین تاکتیک سوریه است

من بازی سوریه و کره جنوبی را در مالزی دیدم، حدود 3 ماه پیش این دو تیم با هم بازی کردند و پس از اینکه بازی مساوی شد، اشتلیکه سرمربی آلمانی کره از بازی کاملاً دفاعی و اتلاف وقت بازیکنان سوریه گلایه داشت، اما باید قبول کنیم دفاع هم یکی از تاکتیک‌های فوتبال است. بنابراین برخی از تیم‌ها از این تاکتیک استفاده می‌کنند و شاید سوریه مقابل ما هم همین روش را اجرا کند.

* نیمه اول بازی با سوریه خیلی مهم است

با توجه به شرایط کشور مالزی به نظر می‌رسد که بازی ایران و سوریه هم به احتمال فراوان زیر بارش شدید باران و در شرایط نامناسب جوی برگزار شود. فکر می‌کنم نتیجه این بازی به سود ما با فاصله نزدیک خواهد بود. نیمه اول بازی با سوریه برای ما خیلی مهم است، سوریه حریفی است که در فوتبال از ما ضعیف‌تر است و انتظارات از ایران بیشتر است، بنابراین بار روانی زیادی روی بازیکنان ما است، اما اگر در نیمه به گل برسیم، شرایط ما خوب می‌شود، ولی هرچه از دقایق بازی بگذرد و گل نزنیم کارمان سخت خواهد شد.

* جای سردار آزمون خالی است

کارلوس کی‌روش بر اساس شرایطی که بازی با سوریه دارد، بازیکنانش را برای این مسابقه انتخاب کرده و بیشتر از بازیکنان پرانرژی و دونده استفاده کرده، او می‌خواهد در تیم ملی جوان‌گرایی کند. با این حال جای سردار آزمون در این بازی خالی است. او می‌توانست یک بازیکن تأثیرگذار باشد، اما نباید فراموش کنیم ما می‌خواهیم به جام جهانی برویم، بنابراین نباید با محرومیت یا مصدومیت یک بازیکن زانوی غم بغل بگیریم، هرچند حضور سردار آزمون می‌توانست به ما نیروی مضاعف بدهد.

* باید به دروازه‌بان‌های دیگر هم فرصت داد

علیرضا بیرانوند دچار مصدومیت شده اما اخباری و مظاهری هستند، باید به دروازه‌بان‌های دیگر هم فرصت بازی و تجربه‌اندوزی داد. جام جهانی جایی برای کسب تجربه نیست و بازیکنان باید در همین مسابقات قبل از جام جهانی تجربه کسب کنند.منبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است